2GB Team Elite Plus Black DDR2 PC2-6400 800MHz (6-6-6-18) Dual Channel kit
| IN STOCK |
The eXtreme Performance 1GB XP2-6400 module (DDR2-800) offers enhanced second generation memory throughput and stability for the most demanding DDR2 computing platforms. A product of Mushkin's exclusive EPIC (Enhanced Performance IC) selection process, the XP2-6400 is hand-tested to the highest quality and performance standards. The module is an unbuffered 240-Pin Double Data Rate x2 (DDR2) Synchronous DRAM Dual In-Line Memory Module (DIMM), organized as a dual-bank 128Mx64 high speed memory array using 64Mx8 chip density. This DIMM achieves high-speed data transfer rates of 800MHz at latencies of 4-4-3-10 (CAS-TRCD-TRP-TRAS). The XP2-6400 is enhanced by Mushkin's Frostbyte heatspreader to ensure superior thermal performance and system reliability. With extreme performance and Mushkin's renowned reliability, the XP2-6400 is the memory upgrade of choice for those DDR2 enthusiasts demanding more out of their high-performance system.
This 2Gb kit comprises 2x 1Gb DDR2 modules, each individually hand tested.
| CAPACITY | 2GB Dual Channel kit |
| STANDARD | PC2-6400 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual Channel kit |
| MEMORY SPEED | 800MHz (DDR2-800) |
| CAS LATENCY | CL4 |
| MEMORY TIMINGS | 4-4-3-10 |
| VOLTAGE | 1.9V - 2.1V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| FEATURES | 6-layer PCB, new style black alu heatspreaders |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DDR2 SDRAM |
| CONFIGURATION | 64Mx8 chips (16 chips per module), 128Mx64 module configuration |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime warranty |