|
Expected to ship within 2 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
8GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 4GB) CL9 - Low Voltage
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
8GB Silicon Power DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory CL11 204 pins
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM DDR3 PC3-12800 1600MHz SO-DIMM CL11 Single Memory Module
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM 1600MHz PC3-12800 SO-DIMM DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-12800 DDR3L 1600MHz CL11 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL9
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-14900 1867MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
4GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 1333MHz PC3 10600 (4x 8GB) for Apple Memory Upgrade
| IN STOCK |
16GB OWC 1867MHz DDR3 SO-DIMM PC3-14900 2x 8GB Memory Upgrade Kit
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-14900 1867MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
8GB Axiom DDR3 1600MHz Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series 1333MHz single laptop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz laptop memory upgrade kit (2x 8GB modules), CL10, 204 pins. Suitable for many newer systems using DDR3 SO-DIMM memory. PC3-12800, rating of CL10-10-10-28 at 1.5V. Backed by lifetime manufacturers warranty.
This 16GB laptop memory upgrade kit consists of 2x 8GB individual modules, operating at 1600MHz, is designed for use in newer laptop computers (including Apple Macbook computers) built for the DDR3 SO-DIMM memory standard.
For compatibility please refer to the notebook manufacturer handbook prior to purchasing this memory upgrade kit.
| CAPACITY | 16GB |
| STANDARD | PC3-12800 |
| MEMORY SPEED | 1600MHz (DDR3-1600) |
| CAS LATENCY | CL10 (10-10-10-28) |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x8GB) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM memory module |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB memory modules with 16 chips, two modules per 16GB kit |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |