240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
1TB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
960GB Intenso High Performance 2.5" Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD220Q SATA III 6Gb/s Solid State Drive
| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
512GB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
500GB Crucial 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
The PNY CS900 2.5-inch SATA-III (6 Gb/s) solid-state drive (SSD) is the value performance line of PNY SSDs. It is an excellent choice for an entry-level upgrade from a hard disk drive (HDD). The 240GB PNY CS900 Solid State SSD was designed to be an easy and cost-effective HDD replacement for your existing PC system's internal hard drive, without having to sacrifice performance.
Upgrading to the CS900 SSD will help you experience an overall performance boost. Boot up, power down, and load applications in seconds. With no moving parts, the 240GB PNY CS900 Solid State SSD is a highly durable internal hard drive and includes a 3-year limited warranty.
The 240GB PNY CS900 Solid State SSD is an excellent choice for internal hard drive energy efficiency and consumes significantly less power than hard drives. Furthermore, PNY has designed the CS900 to be its lightest SSD to date. Users can benefit from lower power usage, longer battery life, and a cooler, quieter system. Spend more time enjoying your system and less time worrying about battery consumption. The CS900 lineup is available in a range of capacities from 120 to 480 GB using TLC NAND flash memory.
The PNY CS900 is engineered with the same level of quality and durability that our consumers have enjoyed with the CS1311 & CS1111 SSDs.
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 560 MB/s Write speed: 460 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | TLC |
| MTBF | 2000000 h |
| DIMENSIONS | 3in x 4in x 1in |
| WEIGHT | 0.09LBS |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |