| 50+ IN STOCK (1 local - 50+ remote) |
|
Ready to ship Shipping within Ireland from only € 4.99! |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
480GB SanDisk Plus Serial ATA III 6GB 2.5-inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB PNY CS900 SATA III 2.5-inch SSD Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
480GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
2TB PNY CS900 2.5-Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 7mm Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 530/500MB/sec)
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Intenso High Performance 2.5" Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
480GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Overview
PNY CS900 is the ideal solution for a mainstream solid state drive (SSD) upgrade from a hard disk drive (HDD). The CS900 delivers all the most sought after features at an excellent value, and is designed for an easy and cost-effective HDD replacement in the PC system to help realize faster boot times, quicker application launches and better overall system performance. With no moving parts, PNY CS900 is highly durable, less likely to fail, and supports up to 3 years of warranty.
Applications
Features and Benefits
| CAPACITY | 250GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 535MB/s Write speed up to 500MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| DIMENSIONS | height: 7 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |