Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
SAPPHIRE PULSE RX 5700 XT
The SAPPHIRE PULSE RX 5700 XT offers great performance at the affordable price point that every gamer needs. With quality components and a robust digital power design, the PULSE RX 5700 XT delivers exceptional 1440p performance and high-fidelity gaming powered by AMD’s new extreme RDNA architecture.
Its finely-tuned Dual-X Cooling Technology not only keeps the GPU, memory and VRM components cool, but also at a very low noise level. The all-aluminum backplate provides additional rigidity that guarantees nothing bends and dust stays out, and it also helps cool your card by increasing heat dissipation. Pivotal SAPPHIRE features like the Quick Connect Fan, Dual Bios Support and Power Fuse are all readily available to keep your GPU running smooth and silent. Get ready to experience next-level gaming performance and welcome the PULSE RX 5700 XT as the new integral heart of your PC!
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 5700 XT |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1925MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 5120 x 2880 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1670MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DVI PORTS | 3 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 254mm x 46.5mm x 135mm |