Tripp Lite Protect It 25FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT Waber 10 Outlet NEMA 5-15 Power Strip - Black, Blue, Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 25FT 8 Outlet Isobar 3840 Joules Metal Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 8 Outlet NEMA 5-15P Safety Surge Protector - Black, Yellow
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 24 Outlet 450 Joule Surge Protector - Gray, Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 10FT 8 Outlet 3240 Joule Surge Protector - Black
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 5 Outlet Surge Protector with 2 USB Ports - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 6 Outlet Isobar 3330 Joules Surge Protector - White
| IN STOCK |
15FT Tripp Lite 6 Outlet Surge Protector Power Strip - Black
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlet NEMA 5-15R Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 10FT 510 Joules 3 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
6FT 4 Outlet Tripp Lite, Power Strip - White
| IN STOCK |
Tripp Lite 12FT 7 Outlet 1080 Joule Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 16 Outlet 450 Joule NEMA 5-15 Surge Protector - Gray, Black
| IN STOCK |
8FT Tripp Lite 6 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite's TLP76MSG offers reliable, GREEN surge technology that protects your computer and peripherals as well as the environment and your wallet. Energy-saving outlet configuration reduces energy waste (phantom loads) by cutting AC power to unused peripherals. The TLP76MSG has one always on outlet for those peripherals that need constant power like a fax machine, DVR or router.
It also offer convenient, individual outlet switches that allow users to select which device is turned on and off. The TLP76MSG has 7 total outlets, 6 foot cord and diagnostic LEDs to warn of wiring problems and suppressor damage. Network-grade AC suppression rated at 1080 joules shields equipment from surges and line noise. Designed with an attractive cool gray suppressor housing, the TLP76MSG can accommodate up to 4 transformer plug outlets offering convenient protection of desktop computer equipment and accessories.
| LENGTH | 6ft |
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15R Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | Grey |
| MATERIAL | Plastic |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 7 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 1080 J |
| PEAK POWER | 1800 W |
| RESPONSE TIME | 0.001 ms |
| INPUT FREQUENCY | 60Hz |