32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
96GB OWC PC23400 2933MHz DDR4 RDIMM for Mac Pro 2019 models (6x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
64GB Kingston 3200MHz CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
Crucial® Ballistix® gaming memory is designed for high-performance overclocking2 and is ideal for gamers and performance enthusiasts looking to push beyond standard limits. With an anodized aluminum heat spreader in black, white, or red and XMP 2.0 support for automatic overclocking, Crucial Ballistix memory is engineered for the latest AMD and Intel platforms. RGB modules are controlled using popular RGB software, while SODIMM modules offer speed and compact thermal management for laptops.
Modern Design
Anodized aluminum heat spreader available in black, white, or red. Low-profile form factor is ideal for smaller or space-limited rigs.
Redefine Game Performance
XMP 2.0 support and pre-defined profiles let you overclock2 to extract maximum performance. Select the JEDEC default profile for standard performance.
Compatibility Tested
We work with AMD and Intel, as well as motherboard designers and system builders, to ensure our memory is optimized for high performance.
Precision Parts
As the manufacturer of memory components, we do more than bin parts. We optimize performance at the die level.
| CAPACITY | 64GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 32GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |