|
Expected to ship within 8 days of order Free shipping within Ireland! |
Ubiquiti Networks UniFi USW Flex Mini 4-port Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
TP-Link 5-Port Gigabit Desktop Switch Steel Case Black
| IN STOCK |
TP-Link TL-SG1016PE 16-Port Managed Gigabit Ethernet Network Switch - Black
| IN STOCK |
D-Link 8-Port L2 Ethernet Network Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
TP-Link 5-Port Gigabit Easy Smart Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 30-Port Lite Layer 3 Gigabit Stackable Managed Switch
| IN STOCK |
D-Link 24-port Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Netgear 24 Port GE POE Smart Switch
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Gigabit Smart Managed Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Lite 8 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Switch - White
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 48 Port Managed L2 Gigabit Ethernet Switch - Silver
| IN STOCK |
D-Link Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Gigabit Ethernet 24-Port PoE+ Smart Ethernet Switch
| IN STOCK |
Netgear Prosafe Plus 5-Port Ethernet Switch - Black
| IN STOCK |
Ubiquiti EdgeSwitch 24-port 250W (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
UniFi Switch Pro 48 is a fully managed Layer 3 switch with (48) Gigabit Ethernet ports. (4) 10G SFP+ uplinks offer link aggregation for higher capacity and increased availability.
The UniFi Switch Pro 48 features a rich set of Layer 2 capabilities and integrates Layer 3 functionality such as inter-VLAN routing, static routing, and DHCP server. The UniFi Switch Pro 48 is an ideal aggregation and access layer switch for any UniFi solution – it combines innovative near-silent cooling with UniFi SmartPower RPS power redundancy. UniFi Network Controller and UniFi Network mobile app allow admins to configure and monitor virtually all of the switch features in an intuitive graphical user interface from anywhere.
| NUMBER OF PORTS | 48 |
| PRIMARY PORT SPEED | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.1x |
| SWITCH LAYER | L2/L3 |
| SWITCHING CAPACITY | 176 Gbit/s |
| THROUGHPUT | 88 Gbps |
| OPERATING TEMPERATURE | -5 - 45 °C |
| INPUT VOLTAGE / FREQUENCY | AC input voltage: 100 - 240 V AC input frequency: 50/60 Hz |
| COLOR | Silver |
| WEIGHT | 9.02lbs |
| DIMENSIONS | Width: 442.4 mm Depth: 285.4 mm Height: 43.7 mm |