|
Expected to ship within 7 days of order Free shipping within Ireland! |
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
8TB WD Elements Desktop USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
4TB AData Black HD650 Durable USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
4TB Western Digital My Passport USB3.0 External Hard Drive - Blue
| IN STOCK |
1TB Western Digital My Passport USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
5TB Western Digital Elements Portable External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
12TB WD Elements Desktop USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
4TB Western Digital Elements USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
5TB Seagate LaCie Rugged Mini USB3.2 External Hard Drive - Orange
| IN STOCK |
5TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Black)
| IN STOCK |
2TB Apricorn Aegis Padlock DT FIPS USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
8TB WD My Book USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
WD Elements desktop storage with USB 3.0 offers reliable, high-capacity, add-on storage, and universal connectivity with USB 3.0 and USB 2.0 devices.
The simple and compact design features up to 10TB capacity plus WD quality and reliability.
USB 3.0 AND USB 2.0 COMPATIBILITY
With this single drive, you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD QUALITY INSIDE AND OUT
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
| CAPACITY | 10TB |
| INTERFACE TYPE | USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB connector: Micro-USB B |
| FORM FACTOR | 3.5" |
| DIMENSIONS | Width: 48 mm Depth: 135 mm Height: 165.8 mm |
| WEIGHT | 1.92lbs |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows operating systems supported Mac operating systems supported |
| OPERATING TEMPERATURE | 5 - 35 °C |
| SPECIAL FEATURES | Plug and Play |
| COLOUR | Black |