ASUS GT-AX11000 Gigabit Ethernet Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) Wireless Router by ASUS
ASUS GT-AX11000 Gigabit Ethernet Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz)  Wireless Router Image
IN STOCK
Ships in 8 days
Free shipping within Ireland!
Add accidental protection from
Key Features
  • Next-Gen WiFi Standard - 802.11ax WiFi standard for better efficiency, throughput, and range.
  • Ultrafast WiFi Speed - 11000Mbps WiFi speed to handle even the busiest network with ease.
  • Battle-ready-hardware – 1.8GHz quad-core CPU and 2.5GBase -T port for ultimate performance.
  • Front-line Network Security – Neutralize internet threats before they hit your network.
See full specifications
See product description
Details
Team Up Your ROG Gears For Victory
Triple-Level Game Acceleration
Port Forwarding In 3 Steps
ROG Gaming Centre: Rule Your Network
Don't Trust Your Victory To Luck
Keep Your Gaming Band Clean
Tri-band networking lets you dedicate one 5GHz band to gaming only, so you can avoid competing for bandwidth with other devices on your home network. With dynamic frequency selection (DFS), ROG Rapture GT-AX11000 also unlocks 15 channels in the least-congested 5GHz bands, providing more bandwidth for all of your wireless devices.
Simultaneous Gaming And VPN
Light Up and Win
Fortified Frontline Network Security
Battle Ready Hardware
In addition to incredible wireless performance, GT-AX11000 comes with a 2.5G WAN/LAN port for up to 2.5X faster data transfers than regular Ethernet. The router is powered by a 1.8GHz 64-bit quad-core CPU to easily handle online gaming, supercharging USB data transfers, and power LAN parties. For added convenience, a customizable button on the front of the router lets you instantly control a function of your choice, such as Aura RGB lighting, Game Boost, or the DFS bands.
Specifications
WAN PORTS 1
LAN PORTS Ethernet LAN (RJ-45) ports: 5
PROCESSOR 1.8GHz quad-core processor
WIFI TECHNOLOGY Wi-Fi band: Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz)
Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standards: 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax)
USB PORTS USB 3.1 Gen 1 x 2
SECURITY AiProtection Pro
Router Security Assessment: Yes
Malicious site blocking: Yes
Two-Way IPS: Yes
Infected Device Prevention and Blocking: Yes
THROUGHPUT 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps
5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
INTERNAL MEMORY 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM
COLOR Black
FEATURES Parental Control, Traffic Control, Support Alexa
POWER AC Input : 110V~240V(50~60Hz)
DC Output : 19 V with max. 3.42 A current
DIMENSIONS Width: 241 mm
Depth: 241 mm
Height: 60 mm