|
Expected to ship within 8 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (10-10-10-30) Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Octuple Channel Memory Kit (8x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Quad Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX CL9 (9-9-9-24) Single Desktop Module
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Upgrade Kit for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems (3x 4GB)
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Module for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz NS Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Intel Z77/X79 (9-9-9-24) Quad Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
The Team Elite TED38G1600C1101 8GB DDR3 DIMM memory for upgrading or replacing PC memory.
Key Features:
Memory Size
8192mb (1 module x 8192mb)
Memory Type
DDR3
Module Type
DIMM
Pin Configuration
240 Pin Unbuffered
Error Correction
Non ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
11-11-11-28
DRAM Density
256x8
Data transfer bandwidth
12,800MB/Sec (PC3 12800)
Heat Sink
No
Working voltage
1.5V0.075V
Warranty
Lifetime warranty
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600 MHz |
| STANDARD | PC3 12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single |
| CAS LATENCY | CL11 |
| MEMORY TIMINGS | 11-11-11-28 |
| HEATSINK | Heatsink |
| COLOR | Black |
| FEATURES | RoHS |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 8 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |