|
Expected to ship within 7 days of order Free shipping within Ireland! |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
The m.2 SSD SATA III Top is ideal to upgrade your computer or notebook. Thanks to SATA III with 6 Gbps, computers or netbooks can be started in less than 20 seconds. Access times and working processes are extremely shortened due to the outstanding transfer rates. Whether in everyday use or gaming, the m.2 SSD improves the speed and efficiency of your devices.
| CAPACITY | 512 GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | M.2 |
| DATA TRANSFER RATES | 6 Gbit/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 520 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 500 MB/s |
| MTBF | 2000000 h |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Yes |
| DIMENSIONS | 80 mm |
| WEIGHT | 50 g |