|
Expected to ship within 8 days of order Free shipping within Ireland! |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Experience the next level of gaming immersion with GIGABYTE's AMD graphics cards. Crafted to deliver uncompromising performance and stunning visuals, our GPUs redefine gaming excellence. Featuring advanced cooling solutions and innovative technologies, GIGABYTE AMD graphics cards empower gamers to push the boundaries of what's possible, delivering unmatched gaming experiences.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 20000 MHz |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 5.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| PROCESSOR FREQUENCY | 3100 MHz |
| DISPLAY PORTS | 2 |
| HDMI PORTS | 2 |
| DISPLAY PORTS | 2 |
| DVI PORTS | 2 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | 850 W |
| DIMENSIONS | 59 mm |
| PRODUCT WEIGHT | 1.59 kg |
| CUDA CORES | No |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 3x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 3 |