250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
| CAPACITY | 120GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III (also suitable for SATA II systems) |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 490MB/sec Write speed up to 410Mb/sec 4KB random read IOPS: 60,000 |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to +70°C |
| MTBF | 1,000,000 |
| SPECIAL FEATURES | SMART and TRIM support RAID support Data encryption |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for both Windows or Mac systems with SATA interface |
| DIMENSIONS | 100.2mm x 69.8mm x 9.5mm |
| WEIGHT | 70g |
| PACKAGING | Retail packaging Durable metal casing, including mounting screws |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |