2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
512GB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III 6Gbps |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Sequential Read up to 460MB/sec Sequential Write up to 220MB/sec Random 4k Write IOPS: 50,000 IOPS Maximum IOPS: 85,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 2Xnm Synchronous Multi-Level Cell (MLC) MLC based NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating: 0°C ~ 70°C Storage: -45°C ~ 85°C |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SPECIAL FEATURES | TRIM (requires OS support), dynamic and static wear-leveling, background garbage collection, Indilinx nDurance 2.0 Technology to extend SSD lifespan Ndurance 2.0 Technology (Reduced Write Amplification without Compression, Advanced Multi-Level ECC, Adaptive NAND Flash Management) |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP 32-bit /64-bit Windows Vista 32-bit / 64-bit Windows 7 32-bit / 64-bit Linux Mac OS X |
| DIMENSIONS | 99.8mm x 69.63mm x 9.3mm |
| WEIGHT | 85g |
| PACKAGING | Retail packaging, including 3.5-inch desktop SSD adapter |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |