1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III (6Gbps) |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 550MB/sec Write speed up to 530MB/sec Random 4K Read Speed 90,000 IOPS Random 4K Write Speed 95,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 19nm Multi-Level Cell (MLC) Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C ~ 55°C (operational) -45°C ~ 85°C (non-operational) |
| MTBF | 1,300,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows / Mac / Linux |
| DIMENSIONS | 99.7 x 69.75 x 7mm |
| WEIGHT | 115g |
| PACKAGING | Retail packaging, including 3.5-inch mounting bracket and Acronis software |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |