960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 750GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III 6Gb/s |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Sequential Read Speed: Up to 540MB/s Sequential Write Speed: Up to 520MB/s 4KB Random Read: 98,000 IOPS 4KB Random Write: 90,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | Samsung MLC Nand Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature: 0°C - 60°C Non-operating temperature: -55°C - 95°C |
| SPECIAL FEATURES | AES 256-bit encryption |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 8 (32-bit and 64-bit) Windows 7 (32-bit and 64-bit) Windows Vista, XP MAC OSX Linux |
| DIMENSIONS | 100mm x 69.85mm x 7mm |
| WEIGHT | 100g |
| PACKAGING | Retail packaging including data migration software |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |