500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | mSATA |
| FORM FACTOR | 50mm |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 520MB/sec (CrystalMarkDisk) Write speed up to 385MB/sec (CrystalMarkDisk) Read speed up to 550MB/sec (ATTO) Write speed up to 530MB/sec (ATTO) Note: We find CrystalMarkDisk to give the most accurate reflection of speed |
| FLASH STORAGE DETAILS | Based on 19nm Toshiba Toggle MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C |
| MTBF | >1,000,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 500G |
| SPECIAL FEATURES | TRIM and SMART support Over provisioning |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Tablets, ultrabooks, notebooks with mSATA slot |
| DIMENSIONS | 50.8mm x 29.85mm x 4mm |
| WEIGHT | 6g |
| PACKAGING | Bulk packing |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |