500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 960GB |
| INTERFACE TYPE | PCI Express |
| FORM FACTOR | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| DEVICE TYPE | Internal Solid State Drive |
| DATA TRANSFER RATES | Sequential Read 1800MB/s Sequential Write 1700MB/s Random Read Speed (4K, QD32) 135,000 IOPS Random Write Speed (4K, QD32) 140,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 19nm Multi-Level Cell (MLC) Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C ~ 55°C |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 500G/0.5ms |
| SPECIAL FEATURES | Rated for 50GB/day of host writes for 3 years under typical client workloads TRIM (requires OS support), Garbage Collection |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 7, 8, 8.1 32/64-bit, Linux support planned |
| DIMENSIONS | 180.9mm (L) x 126.3mm (W) x 21.6mm (H) |
| WEIGHT | 310g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |