16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Superman USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
64GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Micro Duo 3C USB Flash Drive - Stainless Steel, Purple
| IN STOCK |
128GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
16GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB SanDisk Cruzer Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
Transcend’s JetFlash 810 USB 3.0 Flash Drive combines blazing-fast USB 3.0 transfer rates, vast storage capacity, and compact portability, and bundles it all in a stylish yet rugged design. Created specifically to fully protect your data while on the move, the JetFlash 810’s rubber housing offers excellent defense against shock, splashes, dust, and moisture.
Colour coded according to capacity. The 128GB version is in a navy/black rubber design.
Highlights:
- Meets U.S MIL-STD-810F millitary drop-test standards
- Fully compatible with SuperSpeed USB 3.0 & Hi-Speed USB 2.0
- Easy Plug and Play installation
- USB powered. No external power or battery needed
- Offers a free download of Transcend Elite data management tools
- Limited Lifetime Warranty
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | Rugged casing Resistant to shock, splashes, dust, moisture |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 90MB/sec Write speed up to 40MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP / Vista / 7 / 8 (32bit or 64bit) Mac OS X 10.2.8, or later Linux Kernel 2.6.30, or later |
| DIMENSIONS | 63.3mm x 20.4mm x 8.9mm |
| WEIGHT | 12.4g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |