32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
16GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 2400MHz CL17 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Quad Channel Kit (4x 16GB) Black
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V CL18 Dual Channel Kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
AData 16GB Quad Channel DDR4 Upgrade kit. Consisting of four matched 4GB modules, this AData XPG Z1 kit is built using 10-layer PCB, which helps reduce electric interference and improve the overhead for overcloking. Rated to run at 3200MHz at timings of CL16 (16-16-16) and operating voltage of 1.35V.
This XPG DDR4 kit also features AData TCT (Thermal Conductive Technology) to improve the cooling and stability of these memory modules when running at high speeds.
The newer DDR4 technology outperforms DDR3 with improved performance and lower power consumption. Lower operating voltage results in less power consumption and less heat generated, and hence increases stability.
All AData XPG Z1 memory kits are built using only premium components so you can always rely on XPG Z1 when overclocking or building high-performance computing systems.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz (DDR4-3200) |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit (4x 4GB) |
| CAS LATENCY | CL16 |
| MEMORY TIMINGS | 16-16-16 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Gold |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Single-sided 4GB DDR4 memory modules, four modules per kit |
| FEATURES | AData TCT (Thermal Conductive Technology) 10-layer PCB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |