32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB) for Intel/AMD
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Quad Channel Kit (4x 16GB) Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
New super-fast DDR4 memory kit designed especially for Intel Z170 / X99 chipsets and Skylake / Haswell-E CPUs. Two matched 4GB modules, PC4-30900 specification operating at 3866MHz. Full memory timings of CL18 (18-22-22-42) at 1.35V, 288-pin memory modules.
The new G.Skill Ripjaws V series is equipped with the new style black heatsinks for improved heat dissipation. These heatsinks will keep your memory cool under most operation conditions.
G.Skill Ripjaws V series high performance memory is built with the newest DDR4 standard in a sleek, redesigned heatsink that is ideal for powerful gaming rigs, professional workstations, and daily computing tasks. Tested under G.Skill’s extensive suite of testing software to ensure maximum performance and stability, Ripjaws V memory kits are the ideal choice for any new DDR4 system.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 3866MHz (DDR4-3866) |
| STANDARD | PC4-30900 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel kit (2x4GB) |
| CAS LATENCY | CL18 |
| MEMORY TIMINGS | 18-22-22-42 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Single-sided 4GB DDR4 memory modules, two modules per kit |
| FEATURES | Optimized for Intel Z170 / X99 chipsets |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |