480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Samsung 845 DC EVO handles all of your file storage needs. The Enterprise Series SATA Solid State Disk has low latency rates for instant file retrieval. Plus, its high functionality promotes low power consumption and allows users to get the best value out of 845 DC EVO over time.
While low latency rates and outstanding energy consumption levels make 845 DC EVO an excellent choice, a variety of other features make the 2.5-inch SSD stand out from others. The 240GB SSD is durable because it is built with the highest-quality NAND chips available. Likewise, 845 DC EVO preserves data integrity with Samsung exclusive power-loss protection. The Samsung file protection feature uses electricity from a tantalum capacitor to transfer cached data to flash memory in the event of a power outage.
Samsung 845 DC EVO also preserves its memory with S.M.A.R.T (self-monitoring, analysis, and reporting technology), a system that monitors the drive and alerts users of impending failure. The warning gives users time to backup data and/or replace an ailing drive.
Overall, Samsung 845 DC EVO is a wonderful solution for all of your file storage needs because it has low latency rates, durability, and drive monitoring capabilities.
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | SATA 6GB/s Also compatible with SATA 3GB/s & SATA 1.5GB/s |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | Internal Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 530MB/sec Write speed up to 270MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | Samsung 19nm Toggle 3bit MLC |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 70 ℃ Operating Temperature |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T (self-monitoring, analysis, and reporting technology) |
| DIMENSIONS | 100 X 69.85 X 6.8 (mm) |
| WEIGHT | 65.0g |
| PACKAGING | Retail Packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturer’s warranty |