16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Deep Blue - USB3.0
| IN STOCK |
16GB Stick Apricorn SecureKey 3NX USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
DC Batman Movie Gift Box - Bluetooth Speaker, 16GB USB, Earphones and USB cable
| IN STOCK |
64GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB GOT Jon Snow USB Flash Drive - Game of Thrones
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Poe USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
128GB Apricorn USB3.2 Type-C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
Meet the 128GB Transcend Jetflash 790W capless flash drive with USB3.1/USB3.0 interface. Super-fast transfer speed up to 100MB/sec (read speed) and with retractable USB connector. Stylish white/blue design and with LED indicator showing data transfer activity, this high-end USB drive is backed by a lifetime manufacturers warranty.
The capless JetFlash 790W USB 3.0 Flash Drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit. Simply push/pull the colored slider to expose/retract the connector. Best of all, the JetFlash 790W sports the next generation SuperSpeed USB 3.1.USB3.0 specification and up to an incredible 128GB capacity. This combination of blazing fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files wherever you go.
Includes free download of Transcend Elite data management tools.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1/USB3.0 |
| FEATURES | Retractable USB connector |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 40MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | White / Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 2000 Microsoft Windows XP Microsoft Windows Vista Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 8.1 Microsoft Windows 10 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 63.6mm x 21.2mm x 10.6mm |
| WEIGHT | 4.9g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |