| OUT OF STOCK (0 local - 0 remote) |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Captain Marvel USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB AData UV150 USB3.2 Flash Drive - Black/Red
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive - Black, Red
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB FROZEN Elsa USB Drive
| IN STOCK |
16GB Marvel Black Panther USB Drive
| IN STOCK |
32GB Harry Potter Lord Voldemort USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
High-speed USB3.1 Gen1 USB drive from Kingston - this HyperX Savage 512GB drive offers blazing fast speeds up to 350MB/sec (read) and 250MB/sec (write), which means you can transfer entire video and music collections in seconrds.
With a really cool sturdy design and an interface which is also backwards compatible with USB3.0.
This drive is suitable for both Windows and Mac systems, so you can purchase this with peace of mind, knowing it will work in your system.
Ideal device for transferring huge amounts of data between systems, or for using as a backup for extra security.
| CAPACITY | 512GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0 and USB2.0 |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 350MB/sec Write speed up to 250MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black/Red |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista Mac OS X (v.10.8.x+) Linux (v.2.6.x +) Chrome OS |
| DIMENSIONS | 76.3mm x 23.48mm x 12.17mm |
| WEIGHT | 15g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |