32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3600Mhz PC4-28800 CL16-19-19-39 1.35V Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4-2400, CL17, UDIMM, Single Module
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
The Avexir Blitz1.1 Series is designed especially for gamers and overclockers. This range offers amazing performance, great options for overclocking, and some of the most stunning designs of any RAM these days.
The Blitz1.1 memory modules incorporate an LED tube which provides a gentle pulsing light inside your computer case. It will really make your entire gaming computer stand out from the crowd!
Avexir works with the largest motherboard manufacturers in the world to ensure compatibility across all major brands, and all Avexir gaming memory features Intel XMP Profile too, for easily getting the best from your memory. Of course, for those wanting to tweak the settings even further, you can also customize the settings on your memory modules if that is what you prefer.
This 16GB kit is made up of 4 x 4GB modules, rated to run at speeds up to 2800MHz. Full memory timings of CAS 15-15-15-35 at 1.35V. This edition is equipped with the black and golden heatspreaders.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 2800MHz (DDR4-2800) |
| STANDARD | PC4-22400 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad Channel kit (4x 4GB) |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Gold/Black |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Four 4GB DDR4 modules per kit |
| FEATURES | Removable heatsinks Golden LEDs Intel XMP profile |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |