|
Expected to ship within 2 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
4GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 2GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual Channel Laptop Memory Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
16GB OWC 1867MHz DDR3 SO-DIMM PC3-14900 2x 8GB Memory Upgrade Kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 4GB) CL11
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz PC3-12800 CL10 Laptop Dual Channel Memory Kit 2x8GB 1.5V
| IN STOCK |
8GB Axiom DDR3 1600MHz Memory Module
| IN STOCK |
4GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series Dual Channel Kit (2x2GB)
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
Don’t waste time on waiting for your PC. Get the most out of your laptop with G.SKILL Ripjaws SO-DIMM series. Whether you are gaming, programming, multimedia editing or just surfing the web, you will feel the speed improve instantly! It is one of the smartest and most cost-effective ways to enhance your productivity and computing experience on your laptop!
First-Class Quality
Every G.SKILL Ripjaws SO-DIMM memory kit is 100% validated with G.SKILL rigorous burn-in tests. It ensures every kit delivers perfect stability, performance and quality for your laptop machine.
1.35V Low Voltage
Required only 1.35V, the G.SKILL low voltage SO-DIMM memory kit consumes less power and generates less heat. It is the perfect memory solution to extend your laptop's battery life and enhance the stability due to lower temperature.
For 3rd & 4th Gen Intel Core Processor
G.SKILL Ripjaws 1.35V Low Voltage SO-DIMM memory kits are compatible with the laptop machines & PCs equipped with Intel 3rd & 4th Generation processors that support 1.35V DDR3 SO-DIMM.
Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forums and email.
| CAPACITY | 8GB |
| STANDARD | PC3-12800 |
| MEMORY SPEED | 1600MHz |
| CAS LATENCY | CL9 (9-9-9-28) |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x4GB) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.35V low-voltage |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 4GB memory modules with 8 chips |
| FEATURES | Optimised for latest Intel 3rd and 4th Gen Processors |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |