Inspire learning and help elevate productivity to the next level with HP Chromebook 11. Affordable collaboration at school and work has never been so easy with Intel® processors, long battery life, and an optional HD IPS Touch panel.
Processing power
- Get trusted processing power from an Intel® Celeron® processor2 that quickly launches apps, allows fast web browsing, and efficiently manages battery power.
- Create an interactive learning experience with an optional Corning® Gorilla® Glass NBT™ IPS touch screen.1 This scratch-resistant screen can handle swiping and tapping, accidental bumps, or inadvertently closing the lid on a pencil.
Thinner and lighter
- The HP Chromebook 11 is well suited for shared desk space in the classroom. At 18.4 mm thin and 2.51 lbs, the HP Chromebook 11 is now 10% thinner and 11% lighter than the previous version.
Inspire learning through collaboration
- Collaborate easily on the HP Chromebook 11 with an optional IPS Touch panel. Optimize Google Hangouts and video collaboration with noise suppression for improved audio clarity.
| OPERATING SYSTEM | Chrome OS |
| SCREEN SIZE | 29.5 cm (11.6") |
| SCREEN RESOLUTION | 1366 x 768 pixels |
| CPU TYPE | Intel Celeron Processor N3050 series for Mobile |
| CPU SPEED | 1.6 GHz |
| STORAGE | 16GB Flash Storage |
| INSTALLED MEMORY | 4GB |
| MAX SUPPORTED MEMORY | 4GB |
| MEMORY SLOTS | 1 |
| GRAPHICS | On-Board Intel® HD Graphics |
| CONNECTIVITY | Wi-Fi standards: IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Bluetooth |
| OPTICAL DRIVE | No |
| TOUCHSCREEN | No |
| WEBCAM | Yes |
| KEYBOARD LAYOUT | UK |
| PORTS | 2x USB3.0 (3.1 Gen 1) 1x HDMI port 1x Combo headphone/mic port 1x DC-in jack |
| BATTERY | Battery technology: Lithium Polymer (LiPo) Number of battery cells: 2 Battery life (max): 12.5 h Battery capacity (Watt hours): 43.7 Wh |
| DIMENSIONS | Width: 286 mm Depth: 205 mm Height: 18.4 mm |
| WEIGHT | 1.14kg (2.51 lb) |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |