64GB AData Premier ONE SDXC UHS-II U3 290MB/s Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
512GB AData Premier Extreme SD Express Card SDXC PCIe Gen3 UHS-I U3 SD7.0
| IN STOCK |
64GB AData Premier SDXC CL10 UHS-1 V10 Memory Card
| IN STOCK |
32GB Transcend 300S SDHC UHS-I SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
32GB A-Data Premier SDHC CL10 UHS-1 Memory Card
| IN STOCK |
128GB Wintec SDXC Professional Plus UHS-I Memory Card
| IN STOCK |
128GB Transcend 500S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
64GB Transcend 500S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
32GB Sandisk SDHC - SDSDB-032G-A46 - Memory Card
| IN STOCK |
64GB Transcend 700S SDXC UHS-II U3 V90 SD Memory Card CL10 285MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
64GB AData SDXC Memory Card UHS-I U3 CL10 V30 4K Ultra HD
| IN STOCK |
16GB Transcend 500S SDHC UHS-I SD Memory Card CL10 95MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
128GB Transcend 300S SDXC UHS-I U1 V10 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
256GB Sandisk Ultra SDXC UHS-I Memory Card 100MB/sec
| IN STOCK |
128GB Transcend SDXC Class 10 UHS-I Memory Card
| IN STOCK |
Kingston’s Class 10 UHS-I card features UHS-I technology and impressive performance that lets users shoot full 1080p HD video and 3D video – and transfer files faster. The card’s higher sustained write speeds support continuous burst mode and ensure video integrity by reducing stutter. The Class 10 UHS-I card is compatible with SDHC (16GB, 32GB) and SDXC (64GB, 128GB) and is backed by a lifetime warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
| TYPE | SDHC |
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED RATING | Flash memory class: Class 10 Internal memory type: UHS |
| TRANSFER RATES | Read speed: 90 MB/s Write speed: 45 MB/s |
| DIMENSIONS | Width: 24 mm Depth: 32 mm Height: 2.1 mm |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): -25 - 85 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |