Noctua NH-L9i Processor Cooler
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC Custom Mounting Frame
| IN STOCK |
Thermaltake Gravity i2 92mm CPU Cooler
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC AIO Mounting Frame
| IN STOCK |
Noctua Chromax 140mm CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Noctua Chromax MP83 Mounting Kit - Black
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AM5 Adapter & Offset Mounting Kit
| IN STOCK |
Noctua U12A Chromax 120MM CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 140mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua CPU Cooler NH-D15 S2011/1156/1155/1150/AM2/2+/3/3+/FM1/2/2+ 140mm 12V Retail
| IN STOCK |
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB 120mm Liquid CPU Cooler
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Ryzen 7000 Direct Die Frame
| IN STOCK |
Arctic P12 120mm CPU Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
Startech FAN1156PWM Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 120mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
ARCTIC Alpine 64 GT is a very cost-efficient cooler for AMD CPUs, offering ultra-quiet thermal solution for system builders. The user-friendly mounting system on the cooler is very easy to install. Equipped with high quality components sych as an 80mm PWM fan and patented fan holder, the Alpine 64 GT offers a good cooling performance at a low noise level in a very competitive price range. The Alpine 64 GT maximizes the cooling performance and minimizes the noise level at the same time. Thanks to the patented fan holder, it just produces just 0.25 sone noise while providing 70W of cooling capacity. Easy installation with just two plugs on two opposite sides, the simple mounting system offers excellent stability and is applicable within minutes. The pre-applied ARCTIC MX-2 thermal compound makes the installation a quick and clean process.
| SOCKET COMPATIBILITY | AMD AM3, AM2+ |
| ROTATION SPEED (RPM) | 2000 RPM |
| AIR FLOW | 25.6 cfm |
| MAX NOISE LEVEL | 0.25 Sone |
| HEATSINK MATERIALS | Aluminium |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 90 mm |
| NUMBER OF FANS | 1 |
| TYPE | CPU Cooler |
| DIMENSIONS | Width: 102 mm Depth: 84 mm Height: 65 mm |
| WEIGHT | 0.36 kg |
| COLOR | Multicolour |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |