Noctua U12A Chromax 120MM CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Noctua 140mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Arctic P12 120mm CPU Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
be quiet! Dark Rock Slim CPU Air Cooler
| IN STOCK |
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB 120mm Liquid CPU Cooler
| IN STOCK |
Akasa CPU Processor Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 140mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 120mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AMD AM5 M4 Backplate
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Ryzen 7000 Direct Die Frame
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC AIO Mounting Frame
| IN STOCK |
Noctua Chromax MP83 Mounting Kit - Black
| IN STOCK |
Startech FAN1156PWM Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AM5 Adapter & Offset Mounting Kit
| IN STOCK |
Jonsbo 92MM Processor Heatsink Radiator Computer Cooling System - Black
| IN STOCK |
ARCTIC's Alpine 20 PLUS CO Computer case, (92 mm PWM fan) with aluminum heatsink in combination with pre-applied MX-4 high performance thermal compound provide excellent cooling performance and improved heat transfer from the CPU. Test results from Mod Your Case have shown that this cooler is much more efficient than the boxed cooler in lowering the CPU temperature under load. As far as noise reductions are concerned, according to a test by VR-Zone, the noise level of this cooler is cut by nearly half comparing the results of the AMD X4 995 boxed cooler. Power levels include 130 Watts and a range of 600 - 2200 RPM.
Thanks to the PWM control, the fan speed adjusts according to the CPU temperature and thus the noise level remains at an absolute minimum which qualifies it as a silent cooler. Click here to see how the PWM control settings can be changed according to your performance and noise preference.
| SOCKET COMPATIBILITY | Socket R (LGA 2011) |
| ROTATION SPEED (RPM) | 2200 RPM |
| MAX NOISE LEVEL | 24 dBA |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 9.2 cm |
| NUMBER OF FANS | 1 |
| TYPE | Fan |
| DIMENSIONS | Width: 95 mm Depth: 99 mm Height: 80 mm |
| WEIGHT | 0.44 kg |
| COLOR | Black |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |