Kingston Mobile Lite Plus USB3.1 SDHC SDXC UHS-II Card Reader
| IN STOCK |
256GB Transcend 300S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
256GB AData Premier Extreme SD Express Card SDXC PCIe Gen3 UHS-I U3 SD7.0
| IN STOCK |
256GB AData Premier ONE SDXC UHS-II U3 275MB/s Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
128GB Wintec SDXC Professional Plus UHS-I Memory Card
| IN STOCK |
64GB AData Premier SDXC CL10 UHS-1 V10 Memory Card
| IN STOCK |
128GB Transcend 300S SDXC UHS-I U1 V10 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
64GB Transcend 500S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
32GB A-Data Premier SDHC CL10 UHS-1 Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Transcend 500S SDHC UHS-I SD Memory Card CL10 95MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
32GB Transcend 300S SDHC UHS-I SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
64GB AData SDXC Memory Card UHS-I U3 CL10 V30 4K Ultra HD
| IN STOCK |
64GB Transcend 460T High Endurance SDXC V10 U1 A1 SD Memory Card
| IN STOCK |
512GB Transcend 300S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
Fast speeds to capture HD video.
- Class 10 UHS-I speeds
- Multiple capacities up to 128GB
- Built and tested to withstand harsh environments.
Kingston’s SDHC/SDXC Class 10 UHS-I card is designed to be fast, with reduced buffer time between shots, making it ideal for cinema-quality full HD video and 3D video. It’s available in multiple capacities up to 128GB, to provide plenty of space for full HD videos and hi-res photos, and it’s tested to be durable, so you can take it anywhere with confidence that your photos, videos and other data will be protected, even in harsh or unstable conditions.
| TYPE | SDHC |
| CAPACITY | 16GB |
| SPEED RATING | SDHC Class 10 UHS-I |
| TRANSFER RATES | Read speed: 45 MB/s Write speed: 10 MB/s |
| DIMENSIONS | Width: 24 mm Depth: 2.1 mm Height: 32 mm |
| SPECIAL FEATURES | Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Water resistant, X-ray-proof |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): -25 - 85 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |