AOC FHD VA 1920 x 1080 pixels Frameless Gaming Monitor - 24.5in
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming VG279QM 1920 x 1080 pixels Full HD LED HDR Gaming Monitor - 27 in
| IN STOCK |
Dell P2419H 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Monitor - 24 in
| IN STOCK |
AOC Full HD 1920 x 1080 pixels 240Hz Curved Gaming Monitor - 31.5in
| IN STOCK |
Stunning performance
You'll enjoy tasks and entertainment more on this LED-backlit display with the fine details which comes thanks to a Full HD resolution. The great sights are made even better by exceptional colours via Acer Adaptive Contrast Management.
Comfortable views
The ComfyView display prevents reflections to provide greater eye comfort. It also delivers brighter colours for you viewing enjoyment.
Smart design
Set the K2 Series' display angle to optimise your view with its ergonomic stand that tilts from -5 to 25 degrees.
Environment-friendly
Safe for you and your world, K2 Series monitors feature mercury-free white LED backlighting and meet ENERGY STAR® 6.0 requirements. Acer EcoDisplay technologies use arsenic-free display glass, further protecting the environment. Acer packaging is also made of recyclable materials. Features 1 ms response time and 250 cd/m brightness.
| SCREEN SIZE | 61 cm (24") |
| RESOLUTION | 1920 x 1080 pixels |
| SUPPORTED RESOLUTIONS | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| WIDESCREEN | Yes |
| DISPLAY TYPE | LED |
| LOCALIZATION | UK power adapter and cable |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colours |
| BRIGHTNESS | 250 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | 100000000:1 |
| RESPONSE TIME | 1 ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| INPUT CONNECTORS | 1x DVI port |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Width: 567 mm Depth: 52 mm Height: 335.9 mm |
| WEIGHT | 3.25 kg |
| PACKAGE CONTENTS | AC, VGA |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |