Make the move to a cloud-based infrastructure with the HP Chromebook 14. Get down to business with Intel® Celeron® processors, an optional Full HD IPS panel, Citrix®-certified VDI compatibility, and access to Google Apps for Work.
Power through your day
- Quickly and efficiently launch apps, browse the web, and manage battery life with reliable Intel® Celeron® processors. Collaborate freely from almost any angle with a Full HD IPS panel2 and Google Hangouts with noise suppression software.
VDI ready
- Get right to work with an HP Chromebook that’s certified for Citrix® so you can integrate it seamlessly into your high-performance enterprise virtual desktop environment.
Manageability and maintenance made simple
- Breathe easy with the low-maintenance Chrome OS™, which updates automatically and has virus protection built in.
Quiet mobility
- Hear a pin drop with the remarkably quiet HP Chromebook 14 that doesn’t distract because it ditches the fan, plus it’s so compact and light that you can work almost anywhere.
| OPERATING SYSTEM | Chrome OS |
| SCREEN SIZE | 14" |
| SCREEN RESOLUTION | 1366 x 768 pixels |
| CPU TYPE | Intel Celeron Processor N2000 series for Mobile |
| CPU SPEED | 2.16GHz |
| STORAGE | Total storage capacity: 16GB Storage media: Flash |
| INSTALLED MEMORY | 4GB |
| MAX SUPPORTED MEMORY | 4 GB |
| MEMORY TYPE | Memory clock speed: 1600 MHz Internal memory type: DDR3L-SDRAM |
| MEMORY SLOTS | 1 x 4GB |
| GRAPHICS | On-board graphics adapter model: Intel® HD Graphics |
| CONNECTIVITY | Wi-Fi standards: 802.11a,802.11ac,802.11b,802.11g,802.11n Bluetooth |
| TOUCHSCREEN | No |
| WEBCAM | Front camera |
| MICROPHONE | Built-in microphone |
| KEYBOARD LAYOUT | USA |
| PORTS | HDMI ports quantity: 1 Combo headphone/mic port DC-in jack USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 1 |
| BATTERY | Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion) Number of battery cells: 3 Battery life (max): 8.3 h Battery capacity (Watt hours): 37 Wh |
| DIMENSIONS | 13.54in x 9.44in x 0.68in |
| WEIGHT | 3.76 lb |
| WARRANTY | 1 years' manufacturer's warranty |