256GB Transcend 300S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
64GB Transcend 460T High Endurance SDXC V10 U1 A1 SD Memory Card
| IN STOCK |
512GB Transcend 300S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
64GB AData Premier ONE SDXC UHS-II U3 290MB/s Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
256GB AData Premier Extreme SD Express Card SDXC PCIe Gen3 UHS-I U3 SD7.0
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Canvas React Plus SDXC UHS II Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
32GB A-Data Premier SDHC CL10 UHS-1 Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB Transcend 500S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
64GB Transcend 700S SDXC UHS-II U3 V90 SD Memory Card CL10 285MB/sec MLC Flash
| IN STOCK |
256GB Sandisk Ultra SDXC UHS-I Memory Card 100MB/sec
| IN STOCK |
2GB Transcend SD Secure Digital Memory Card
| IN STOCK |
256GB AData Premier ONE SDXC UHS-II U3 275MB/s Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
64GB AData SDXC Memory Card UHS-I U3 CL10 V30 4K Ultra HD
| IN STOCK |
64GB Transcend 300S SDXC UHS-I U1 V10 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
EXTREME SPEEDS FOR BURST SHOOTING, FAST TRANSFER, AND 4K UHD
Extreme speeds to catch your best shots. UHS Video Speed Class 30 (V30) and UHS Speed Class 3 (U3) allow you to record in 4K UHD, taking your videos to next-level resolution. Available in a storage capacities of 32GB-256GB and with read speeds of up to 90MB/s for fast transfer, these cards are compatible with SDHC and SDXC supporting devices and come with a lifetime limited warranty.
EXTREME WRITE SPEEDS OF UP TO 60MB/S
Capture shots quickly with write speeds of up to 60MB/s. SanDisk Extreme SDHC and SDXC UHS-I Cards let you shoot multiple frames per second, making it an ideal choice for fast-action or continuous burst mode photography.
MAXIMIZE EFFICIENCY WITH UP TO 90MB/S READ SPEEDS
With extremely fast read speeds of up to 90MB/s, this memory card lets you transfer high-resolution images or 4K UHD videos from your DSLR or camcorder to your computer without a long wait.
4K UHD READY
With UHS Video Speed Class 30 (V30)2 for 32GB-256GB cards and UHS Speed Class 3 (U3) ratings, the SanDisk Extreme SDHC and SDXC UHS-I Cards let you capture uninterrupted 4K UHD and Full HD video. This makes it ideal for recording outdoor adventures, weekend trips, or sporting events without dropping frames.
EASY FILE RECOVERY WITH RESCUEPRO DELUXE SOFTWARE
The card comes with a RescuePRO Deluxe data recovery software download offer5. This software makes it easy to recover files that have been accidentally deleted (download required).
DESIGNED TO WITHSTAND EXTREME ENVIRONMENTS
SanDisk Extreme SDHC and SDXC UHS-I Cards are shockproof, temperature-proof, waterproof, and X-ray-proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card.
CHOOSE THE AMOUNT OF STORAGE YOU NEED
The amount of capacity you need depends on the types of files you have, how big they are, and how many there are. Click here to view a chart that that gives you an idea of how many photos and hours of video you can store for each capacity.
WARRANTY
The SanDisk Extreme SDHC and SDXC UHS-I Cards are backed by a lifetime limited warranty.
| TYPE | SDXC |
| CAPACITY | 64GB |
| SPEED RATING | Class 10, UHS-I |
| TRANSFER RATES | Read speed: 90MB/s Write speed: 40MB/s |
| DIMENSIONS | Width: 24 mm Depth: 32 mm Height: 2.1 mm |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): -25 - 85 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |