ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
The AMD Radeon™ HD 6450 graphics processor is a next-generation visual upgrade that offers advanced video and display technologies, as well as 2nd generation support for DirectX 11 for the most versatile solution for everyday computing. Take advantage of AMD Radeon™ 6450’s GPU acceleration capabilities and speed up your everyday application’s as well as make use of amazing multimedia capabilities utilizing AMD EyeSpeed visual acceleration technology.
The Digital Lifestyle PC USER has multiple uses for their PC, ranging from video/photo viewing, and editing/posting/transferring their content. The Digital lifestyle PC user requires discrete graphics for an exceptional HD multimedia experience. Digital lifestyle PC USER’s have a good understanding of features and technology and expects their PC to deliver a realistic visual experience with great performance and functionality.
Features, compatibility and reliability are important to the Business PC User who desires the best available technology, but also a robust and reliable user experience for today’s and tomorrow’s applications. The Business PC USER has multiple uses for their PC, ranging from multimedia, on-line orders, managing finances, video/photo editing,and graphics rich applications like Microsoft Office 2010 which require discrete graphics for an exceptional experience with today’s applications.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon HD6450 |
| MEMORY SIZE | 1GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR3 |
| INTERFACE | PCI Express 2.1 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 2560 x 1600px |
| PROCESSOR FREQUENCY | 625MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| VGA PORTS | VGA (D-Sub) ports quantity: 1 |
| DIRECTX VERSION | 11 |
| OPENGL VERSION | 4.1 |
| DIMENSIONS | 10in x 8in x 2.4in |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |