NewerTech 95W NuPower Battery Replacement Kit for 15" MacBook Pro Retina (Mid 2012-Early 2013)
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 74 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for MacBook Pro 13-inch 2009-2012
| IN STOCK |
55 Watt-Hour Newer Technology NuPower Battery Replacement Solution for 13-inch Apple MacBook Air (M1, 2020)
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 72W Replacement Battery for 13" MacBook Pro Retina Display Late 2013 to 2015
| IN STOCK |
NewerTech 76W NuPower Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro Retina (2012 - Early 2013)
| IN STOCK |
NewerTech 72W NuPower Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro Retina late 2013 to early 2015
| IN STOCK |
NewerTech 39 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for 11-inch MacBook Air 2011 - 2012
| IN STOCK |
NewerTech Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro 2-TB3 (Late 2016 to Mid-2017) w/o acetone - for international air qualification
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 37 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for MacBook Air 2008 - 2009
| IN STOCK |
HP Compaq Pavilion / Presario DV2000 Replacement Battery (11.1V 4400mAh) Li-ion
| IN STOCK |
NewerTech Replacement Battery for 16" MacBook Pro with Retina Display (2019)
| IN STOCK |
NewerTech MacBook Pro 15-inch Laptop Battery for Unibody Late 2008 / Early 2009 Models
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 38 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for 11-inch MacBook Air 2010
| IN STOCK |
NewerT. Newer Technology 54 Watt-Hour NuPower Battery Replacement Solution for 13-inch MacBook Air (M2, 2022)
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 69.9Wh Replacement Battery for 14-in
| IN STOCK |
This new replacement laptop battery from eReplacements is 100% compatible with your 3121446 dell laptop and is in color and is rated at 5200mAh and 11.1 Volts. eReplacements laptop batteries all come with a 1 year warranty and will meet or exceed the original 3121446 dell laptop laptop battery specifications because they are manufactured for high performance in our ISO 9000 factories using the best quality cells and most up to date safety and engineering control standards:
- High/low temperature shut off protection
- Thermal runaway protection
- Overcharge shut off protection
- Over discharge shut off protection
- Cell imbalance shut off protection
- Fire resistant plastic casing
- Manufactured using the most up to date TI BQ20Z chip set
| BATTERY TYPE | Lithium-Ion |
| BATTERY VOLTAGE | 11.1V |
| BATTERY CAPACITY (WATT HOURS) | 5200mAh |
| COMPATIBILITY | Dell Latitude E6220, E6320, E6120, E6230 |
| NUMBER OF CELLS | 6 |
| COLOUR | Black |
| DIMENSIONS | 0.78in x 2.92in x 2.83in |
| WEIGHT | 1.03LBS |
| WARRANTY | 1 years' manufacturer's warranty |