NewerTech NuPower 60 Watt-Hour Battery for 13-inch MacBook Air 2010-2017
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 74 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for MacBook Pro 13-inch 2009-2012
| IN STOCK |
NewerTech MacBook Pro 15-inch Laptop Battery for Unibody Late 2008 / Early 2009 Models
| IN STOCK |
55 Watt-Hour Newer Technology NuPower Battery Replacement Solution for 13-inch Apple MacBook Air (M1, 2020)
| IN STOCK |
NewerTech Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro 2-TB3 (Late 2016 to Mid-2017) w/o acetone - for international air qualification
| IN STOCK |
OWC MacBook Pro 4-TB3 TouchBar 2016-2017 Battery Kit w/o acetone
| IN STOCK |
NewerTech 72W NuPower Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro Retina late 2013 to early 2015
| IN STOCK |
NewerTech 39 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for 11-inch MacBook Air 2011 - 2012
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 69.9Wh Replacement Battery for 14-in
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 95 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for 17-inch MacBook Pro 2011 Laptops
| IN STOCK |
NewerTech NuPower Battery for 15" MacBook Pro with Retina Display (Late 2016 to Mid-2017)
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 38 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for 11-inch MacBook Air 2010
| IN STOCK |
NewerTech Replacement Battery for 16" MacBook Pro with Retina Display (2019)
| IN STOCK |
NewerTech 76W NuPower Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro Retina (2012 - Early 2013)
| IN STOCK |
HP Compaq Pavilion / Presario DV2000 Replacement Battery (11.1V 4400mAh) Li-ion
| IN STOCK |
This new replacement laptop battery from eReplacements is 100% compatible with your 6614833 battery for and is Silver in color and is rated at 4600 mAh and 10.8 Volts. eReplacements laptop batteries all come with a 1 year warranty and will meet or exceed the original 6614833 battery for laptop battery specifications because they are manufactured for high performance in our ISO 9000 factories using the best quality cells and most up to date safety and engineering control standards:
- High/low temperature shut off protection
- Thermal runaway protection
- Overcharge shut off protection
- Over discharge shut off protection
- Cell imbalance shut off protection
- Fire resistant plastic casing
- Manufactured using the most up to date TI BQ20Z chip set
Thousands of resellers, dealers and service companies over the years have trusted eReplacements to provide their customers with quality replacement laptop batteries.
| BATTERY TYPE | Lithium-Ion |
| BATTERY VOLTAGE | 10.8V |
| BATTERY CAPACITY (WATT HOURS) | 4800mAh |
| COMPATIBILITY | Apple Macbook Pro 15" |
| NUMBER OF CELLS | 6 |
| COLOUR | Silver |
| CERTIFICATIONS | ISO 9000 |
| DIMENSIONS | 9.81in x 3.17in x 0.43in |
| WEIGHT | 1LBS |
| WARRANTY | 1 years' manufacturer's warranty |