|
Expected to ship within 6 days of order Shipping within Ireland only € 4.99 -or spend €100.00 to get free shipping |
Ubiquiti UniFi 48 Port Managed L2 Gigabit Ethernet Switch - Silver
| IN STOCK |
D-Link 10-Port Gigabit Smart Managed Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW‑FLEX 5-Port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
TP-LINK JetStream 24-Port Gigabit L2 with 4 SFP Slots Managed Switch
| IN STOCK |
TP-LINK 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch Unmanaged White
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 4 Port PoE Managed 1U Ethernet Switch - Grey
| IN STOCK |
D Link 54 Port Managed Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Pro 48-Port (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Enterprise 8 Port PoE Managed L3 Ethernet Switch - Stainless Steel
| IN STOCK |
Netgear 5-Port GS105 Ethernet Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
D-Link 30-Port Lite Layer 3 Gigabit Stackable Managed Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti 2 Port U-LTE-PRO Cellular Network Modem
| IN STOCK |
TP-Link TL-SG1016PE 16-Port Managed Gigabit Ethernet Network Switch - Black
| IN STOCK |
TP-LINK 8-Port 10/100Mbps Desktop Switch Unmanaged White
| IN STOCK |
Ubiquiti Lite 8 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Switch - White
| IN STOCK |
Now you can have a powerful, high-speed network on a small scale. NETGEAR's GS108 Gigabit Ethernet Switch lets you build a system that provides a full, dedicated 1000, 100, or 10 Mbps connection so you can move very large files across your network instantly. The GS108 also lets you painlessly integrate 10, 100, and 1000 Mbps devices. This potent switch is packed with ease-of-use features to simplify your workday experience. It's compact design fits neatly into small work spaces and, since it's self-cooling without a fan, it runs silently and unobtrusively.
Netgear features an 8 Port Gigabit Ethernet (10/100/1000) Network Switch.
| NUMBER OF PORTS | 8 |
| PRIMARY PORT SPEED | 10/100/1000mbps |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| MAC ADDRESS TABLE | 8000 entries |
| SWITCHING CAPACITY | 16Gbit/s |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 40 °C |
| COLOR | Blue |
| WEIGHT | 2.00kg |
| DIMENSIONS | 9in x 4in x 1in |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |