Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 cards are even more energy-efficient. This allowed SAPPHIRE to crank up the clocks and reach up to 10% better performance compared to previous series. To add even more headroom for overclocking. Factory overclocked cores of the standard SAPPHIRE NITRO+ RX 580 run with a 1411 MHz boost clock.
4th generation Graphics Core Next GPUs of the Radeon RX 500 Series feature improved geometry engine, new display engine, increased caches and native asynchronous shaders. Equipped with 2304 GCN-based stream processors, the SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 is the card to run modern games in 1080p and beyond, as well as deliver premium VR experiences.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 580 |
| MEMORY SIZE | 4GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1750 MHz, 7000 MHz Effective |
| INTERFACE | PCI Express |
| MAX RESOLUTION | 3840x2160 (120Hz) Pixel DisplayPort Resolution 2560x1600 (60Hz) Pixel Dual Link DVI Resolution 3840×2160p (60 Hz) HDMI Resolution |
| HDMI PORTS | 2 |
| DVI PORTS | 1 |
| DVI-I PORTS | 2 |
| DIMENSIONS | 10in x 5.3in x 1.69in |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |