AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Discover unrivaled gaming, powered by NVIDIA Pascal™—the world's most advanced GPU architecture. GeForce GTX 1080 Ti features massive gaming horsepower with 3584 NVIDIA® CUDA® cores and 12 billion transistors. This means you can count on up to 3X the performance of previous-generation graphics cards,* plus breakthrough gaming technologies and VR experiences.
NEXT-GEN GAMING TECHNOLOGIES
Get all the power and performance you need to drive the latest displays, including VR, ultra-high resolution, and multiple monitors. NVIDIA GameWorks™ technologies give you the smoothest gameplay and cinematic experiences, as well as revolutionary 360-degree image capture—even in VR.
NEW LEVELS OF VR
The GeForce GTX 1080 Ti delivers truly next-generation VR performance, the lowest latency, and plug and-play compatibility with leading headsets. It's all driven by NVIDIA VRWorks™ technologies and brought to life with amazing VR audio, physics, and haptics.
OBSESSIVE CRAFTSMANSHIP
Unprecedented gaming horsepower. Exceptional craftsmanship. A 7-phase dualFET power supply. All cooled by a radial fan with an advanced vapor chamber designed to for consistent performance in even the most thermally challenging environments.
GERORCE GTX 1080 Ti
This is the forward-thinking innovation that makes the GeForce GTX 1080 Ti the Ultimate GeForce.
EVGA PRECISION XOC
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1080 Ti |
| MEMORY SIZE | 11GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5X |
| MEMORY BUS | 352-bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 11016 MHz |
| INTERFACE | PCI-Express 3.0 |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| HDMI PORTS | HDMI, 3x DisplayPort |
| DIMENSIONS | 10.6in (L) x 4.376in (H) |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |