256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
When only the fastest and most reliable Solid State Drive on the market today will suffice for your data storage and backup, look no further than the OWC 1TB Mercury Electra 6G SSD.
The Mercury SSD line features:
This internal 2.5" SATA SSD uses the latest 4-Ch Controller and DuraClass™ technology to deliver the highest transfer speed, endurance, and performance available today.
With sustained reads up to 532MB/s and writes up to 467MB/s, up to 100X greater data protection than enterprise class Hard Disk Drives, and RAISE technology for RAID like data protection and reliability, the OWC 1TB Mercury Electra 6G SSD line delivers unbeatable performance that's designed and built in the U.S. from domestic and imported parts and backed by a three year warranty.
High Performance Internal Storage
Replace your conventional hard drive with a reliable solid state drive. Unlike traditional hard disk drives, OWC SSDs have no moving parts, resulting in a quiet, cool, highly rugged storage solution that also offers near instantaneous system response.
| CAPACITY | 1TB (1000GB useable capacity) |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Sustained Reads 6Gb/s (up to) 532MB/s Sustained Writes 6Gb/s (up to) 467MB/s Random 4K Read (up to) 84,000 IOPS Random 4K Write (up to) 81,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C (-40°C to 185°C non-operating) |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for Windows and Mac systems |
| DIMENSIONS | 100.12mm x 70.06mm x 7.00mm |
| WEIGHT | 77g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |