32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 (16-19-19-39) RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 8GB) - Grey
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V for Intel CL16 (16-19-19-39) Quad Channel kit (4x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
Stay ahead of the curve with next-gen DDR4 SODIMM.
Keep ahead of the curve by fully loading up your notebook or small form factor machine with HyperX® Impact DDR4 SODIMM and crank the settings to max. Impact DDR4 is optimized for Intel’s Series 100 and 200 chipsets and has been tested for compatibility with leading motherboard manufacturers. The memory module has 8GB of storage.Plus, it has low CL14 and latency, higher memory bandwidth and speeds up to 2400MHz to power through all the gaming, video editing and multitasking you can throw at it.
It automatically overclocks itself so that even first-time installers know they’re getting the most from their system. Because it’s XMP-ready, you can fine tune your setup by simply selecting one of the hand-tuned profiles, no need to dig into the BIOS.
Ultra-efficient Impact DDR4 operates at a mere 1.2V, so you’ll get a huge performance boost, your system will run cooler and you’ll squeeze more from your notebook’s battery life. The sleek black PCB and slim thermal label will give your build an edge in style, and Impact DDR4 is backed by lifetime warranty.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 2400 MHz |
| STANDARD | PC4 19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel Kit |
| CAS LATENCY | CL14 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| TECHNOLOGY | 260-pin DDR4 |
| NUMBER OF PINS | 260 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 4 GB Module configuration: 512M x 64 |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |