32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz CL22 DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 Light Enhancement Kit - White
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Quad Channel Kit (4x 16GB) Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 8GB) - Grey
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
128GB OWC 2666MHz DDR4 RDIMM PC4-21300 288-pin CL19 Quadruple Channel Memory Upgrade kit for iMac Pro (4x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
Stay ahead of the curve with next-gen DDR4 SODIMM.
Keep ahead of the curve by fully loading up your notebook or small form factor machine with HyperX® Impact DDR4 SODIMM and crank the settings to max. Impact DDR4 is optimized for Intel’s Series 100 and 200 chipsets and has been tested for compatibility with leading motherboard manufacturers. It has low CL13 latency, higher memory bandwidth and speeds up to 2133MHz to power through all the gaming, video editing and multitasking you can throw at it.
It automatically overclocks itself so that even first-time installers know they’re getting the most from their system. Because it’s XMP-ready, you can fine tune your setup by simply selecting one of the hand-tuned profiles, no need to dig into the BIOS. Ultra-efficient Impact DDR4 operates at a mere 1.2V, so you’ll get a huge performance boost, your system will run cooler and you’ll squeeze more from your notebook’s battery life. The sleek black PCB and slim thermal label will give your build an edge in style, and Impact DDR4 is backed by lifetime warranty.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2133MHz |
| STANDARD | PC4 17000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel Kit |
| CAS LATENCY | CL13 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| TECHNOLOGY | 260-pin DDR4 |
| NUMBER OF PINS | 260 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 16 GB Module configuration: 2048M x 64 |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |