16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology Data Traveler USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Drogon USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Arya USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
64GB Kingston Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
16GB Marvel Black Panther USB Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB DC Classic Batman USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Micro Duo 3C USB Flash Drive - Stainless Steel, Purple
| IN STOCK |
256GB AData UV360 USB3.2 Flash Drive Black w/ Sliding USB Connector
| IN STOCK |
| IN STOCK |
This 64GB Integral Courier Dual Encrypted USB drive is suitable for both PC and Mac users. With a high-speed USB3.0 interface and backed by a 2-year warranty, this encrypted drive is great for anyone wanting to make sure no personal data is accessed by anyone else, period.
FIPS 197 approved and featuring AES 1256-bit hardware encryption, this is one of the safest encrypted flash drives you can buy today. FIPS (Federal Information Processing Standards) ensures that this drive adheres to the very strict US Government standards for storage and processing of sensitive data.
Highlights:
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | FIPS 197 Approved AES 256-bit hardware encryption |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 145MB/sec Read speed up to 45MB/sec |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7, Vista, XP Mac OS X |
| DIMENSIONS | 70mm x 22mm x 10mm |
| WEIGHT | 10g |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |