PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
The Quadro P5000 workstation graphics card is based on the 16nm NVIDIA Pascal (NVIDIA's most powerful GPU architecture ever), which offers a great mix of power and efficiency. Equipped with 2560 CUDA Cores and massive 16GB, 256-bit GDDR5X memory, this card breathes new life into your design and creation with amazing performance and impressive capability. Whether you work with larger models, complex visual effects, simulations or larger rendering tasks, the Quadro P5000 lets you do it better and faster.
Designs are becoming more complex all the time. Media is becoming richer, combining greater resolutions and complex visual effects. Scientific visualization and compute problems are larger than ever. VR is changing entertainment, design, engineering, architecture, and medicine. And you need to validate designs, rehearse procedures, and visualize problems - interacting with them naturally and at scale.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | Quadro P5000 |
| MEMORY SIZE | 16GB |
| MEMORY CLOCK SPEED | 1730MHz |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| DVI PORTS | 4 |
| DVI-I PORTS | 3 |
| DIMENSIONS | 4.40in x 10.50in x 4.40in |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |