|
Expected to ship within 2 days of order Free shipping within Ireland! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
48GB OWC PC23400 DDR4 ECC-R 2933MHz RDIMMs - 6 x 8GB Mac Pro 2019
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
96GB OWC PC23400 2933MHz DDR4 RDIMM for Mac Pro 2019 models (6x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
8GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 8GB) - Grey
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
Featuring a completely exposed light bar with vibrant RGB LEDs, merged with the award-winning Trident Z heatspreader designed, and constructed with the highest quality components, the Trident Z RGB DDR4 memory kit combines the most vivid RGB lighting with uncompromised performance.
The uncovered light bar is designed for visual gratification in full RGB. The default lighting sports a fluid full spectrum rainbow wave. Downloadable software allows expanded effect and color customizations to the memory modules. Color match your build and rethink the possibilities with RGB.
Trident Z RGB retains the iconic design element of the traditional Trident Z lineup – featuring luxurious hair-line finished aluminum heatspreaders and an aggressive fin design for highly efficient heat dissipation. The top of the heatsink has been exclusively engineered to mount a wider light diffuser for more extravagant lighting effects. Look no further for a memory that combines performance and beauty for building a stylish, modern PC!
Each memory kit contains specially screened ICs through G.SKILL’s unparalleled selection process and a custom engineered ten-layer PCB offering maximum signal stability; and every single kit is rigorously tested for reliability, compatibility, and performance across a wide range of motherboards.
XMP 2.0 Support
Just set and go. Programmed with the latest Intel XMP 2.0 profiles, the only thing between you and extreme performance is a simple setting.
Asus Aura Ready
Want to sync up your system lighting? Just use Asus Aura software to personalize the colors and effects of your Trident Z RGB memory and Asus Aura-ready motherboard!
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, telephone, and email.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz (DDR4-3600) |
| STANDARD | PC4-28800 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel kit |
| CAS LATENCY | CL18 |
| MEMORY TIMINGS | 18-22-22-42 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Black with RGB LEDs |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR4 memory modules |
| FEATURES | RGB LEDs, with programmable light effects |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |