|
Expected to ship within 2 days of order Free shipping within Ireland! |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Dual Channel Kit (2x 16GB) Classic Camo
| IN STOCK |
32GB Kingston Value Ram DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
OWC MEMORY. BUILT FOR MACS + PCS.
EXPERIENCE YOUR COMPUTER'S TRUE PERFORMANCE POTENTIAL.
IMPROVE SYSTEM SPEED
OWC Memory is the most cost effective and simple DIY upgrade you can install to unleash your Mac or PC's full potential, and speed up overall responsiveness.
MORE APPS. MORE FILES
Become a multi-tasking maven when you upgrade your Mac or PC with OWC Memory. Open more apps. Open larger files. Plus, work with multiple files all at the same time.
SAVE $$ VS FACTORY
Save BIG vs factory memory options. Plus, select among options not offered by the factory. OWC makes it easy to find the perfect upgrade to fit your needs.
LAB TESTED COMPATIBILITY
We test every OWC memory module at our in-house lab so you can upgrade with the confidence that your memory is built-to-last.
LIFETIME WARRANTY
We built your OWC Memory upgrade to meet or exceed the toughest industry specs to provide years of worry-free service.
STEP-BY-STEP VIDEOS
Our detailed install videos guide your upgrade from start to finish. We provide all the steps to make your OWC Memory upgrade DIY easy.
| CAPACITY | 48GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 2933MHz |
| STANDARD | PC4 23400 |
| CAS LATENCY | CL21 |
| MEMORY TIMINGS | 21-21-21-14 |
| VOLTAGE | 1.2 Volts |
| ERROR CHECKING | ECC |
| REGISTERED | Registered (buffered) |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 6 x 8 GB Module configuration: 1024M x 72 |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime limited manufacturers warranty |