| 2 IN STOCK (2 local - 0 remote) |
|
Ready to ship Shipping within Ireland from only € 4.99! |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Quad Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston 12800MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz RipjawsX Series (11-13-13-31) Dual Channel Kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-12800 1600MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series for Intel Z68/P67 (9-11-10-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB Hyperam DDR3 1600MHz CL11 PC3-12800 Desktop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz Sniper Series (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB OWC PC3-12800 DDR3 1600MHz SO-DIMM 204 Pin CL11 Memory Upgrade Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
At OWC, we want your Mac to perform faster and last longer. That’s why we engineer memory specifically tested and optimized for Mac. There’s OWC memory for nearly every upgradeable Mac, from the PowerMac G4 to the latest 2017 iMacs. Plus we make it easy to upgrade by yourself with step-by-step install videos, and included toolkits. It’s the easiest way to improve your Mac’s performance.
Compatible with:
Mac Pro
(December, 2013)
Model ID: MacPro6,1
2.7GHz 3.0GHz, 3.5GHz, 3.7GHz
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 1866 MHz |
| STANDARD | PC3 14900 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | 13 |
| MEMORY TIMINGS | 13 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| FEATURES | RoHS Certified |
| REGISTERED | Registered |
| TECHNOLOGY | DDR3 SDRAM DIMM |
| CONFIGURATION | 4x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |