Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
We have re-imagined everything a gaming card can do and made it more accessible. The 4th generation Graphics Core Next (GCN) architecture is engineered for gamers who play anything from the latest MOBA’s to the most popular AAA titles. Asynchronous Shaders and an enhanced Geometry Engine power new levels of smooth gameplay performance.
Get the next level of gaming immersion with the world of VR gaming and entertainment with Radeon RX graphics cards powered by the revolutionary Polaris architecture.
Experience the latest premium technologies optimized around the revolutionary FinFET 14 technology that provides extraordinary performance and efficiency. Enjoy cool and quiet gaming, and leverage new possibilities with optimized levels of efficient headroom. Imagine the future upgrade capabilities with HDMI™ 2.0b and Display Port 1.3/1.4 features that can enable the latest generation of displays to deliver beautiful beyond-HD, HDR, and ultra-smooth FreeSync™ experiences.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 580 |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR5 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 8000MHz |
| INTERFACE | PCI Express 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 4096 x 2160 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1405MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| DVI PORTS | 1 |
| DVI-I PORTS | 3 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| DIMENSIONS | 1.5in x 5in x 8in |